Zioła na trawienie

Zioła na trawienie

Aktywne filtry

Siemię lniane złote 1kg Vita Natura

Cena 10,50 zł

Siemię to nasiona lnu stosowane często w medycynie ludowej. Ma lekko orzechowy smak i zawiera więcej kwasów tłuszczowych niż tradycyjne siemię lniane. Są to płaskie złote nasionka, które po zalaniu wodą pęcznieją, otaczając się śluzem.

Siemię lniane 500g Vita Natura

Cena 5,90 zł

Siemię to nasiona lnu zwyczajnego stosowane jako środek leczniczy, płaskie brązowe nasionka, które po zalaniu wodą pęcznieją i ciemnieją, otaczając się śluzem. Siemię lniane wykorzystywane jest również do produkcji oleju roślinnego.

Zioła na trawienie

Dieta współczesnego człowieka pozostawia wiele do życzenia. Problemem jest nie tylko wysokie przetworzenie produktów, które spożywamy, ale również tempo zjadania posiłków oraz nieustanne przejadanie się. Nasze wspólne, polskie biesiadowanie wiąże się z brakiem ruchu, zjadaniem tłustych potraw oraz spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu. Dlatego po wielogodzinnym grillu często dopadają nas objawy utrudnionego trawienia uczucie pełności, odbijanie się oraz gazy. Wszystkie objawy wiążą się z przeciążeniem układu pokarmowego, a dobrą informacja jest taka, że możemy je łagodzić za pomocą ziół na trawienie.

Zioła na trawienie - sylimaryna

Jedną z ziołowych substancji pomocnych w leczeniu problemów trawiennych jest sylimaryna, którą pozyskuje się z owocni i łupin nasiennych ostropestu plamistego (Sylibum marianum). Sylimaryna regeneruje komórki wątrobowe (hepatocyty), chroni przed toksynami zawartymi w przetworzonych produktach spożywczych oraz odtruwa w przypadku zjedzenia nieświeżej lub spleśniałej żywności.

Zioła na trawienie - karczoch zwyczajny

Osoby, które nieustannie mają dodatni bilans energetyczny - czyli przyjmują więcej kalorii, niż wydatkują często mają problem z pracą wątroby. Pojawiają się u nich objawy stłuszczenia wątroby - ucisk w prawej, górnej części brzucha, złe samopoczucie oraz męczliwość. Objawy te można łagodzić za pomocą ziół na trawienie, a ściślej wyciągów z ostropestu plamistego, karczocha zwyczajnego, szafranu uprawnego, których bogaty skład fitochemiczny odwraca szkodliwe zmiany w komórkach wątroby, przyspiesza metabolizm, rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego i działa ochronnie na wątrobę.

Problemy trawienne a biegunka i zaparcia

Problemy trawienne nie zawsze wynikają ze złych nawyków żywieniowych, ale również czynnych chorób np. zapalenia jelita cienkiego, syndromu jelita nieszczelnego czy zespołu jelita drażliwego. Wtedy oprócz wzdęć pojawiają się również biegunki oraz zaparcia. W takich sytuacjach lekarze i dietetycy zalecają zwiększenie spożycia ziół na trawieniebłonnika (łupiny nasiennej babki jajowatej lub babki płesznik, który pęczniejąc odbudowuje błonę śluzową, zmiękcza masy kałowe, chłonie toksyny jak gąbka oraz wspiera pasaż jelitowy.

Trawienie - zaparcia

Gdy zespołowi jelita drażliwego towarzyszą zaparcia, warto sięgnąć doraźnie po naturalne środki przeczyszczające. Senes, kora kruszyny czy korzeń rzewienia drażnią ściany jelita,  zwiększają jego motorykę przez pobudzanie śluzówkowych i podśluzówkowych splotów nerwowych. Godną uwagi alternatywą są naturalne mikrowklewki doodbytnicze z miodem i ślazem dzikim w składzie. Łagodne mikrowlewki dają poślizg masom kałowym, regenerują podrażnioną błonę śluzową odbytu i ułatwiają wypróżnianie. 

Zioła na trawienie - refluks, zgaga, wrzody

Stresujący tryb życia i jedzenie w pośpiechu sprzyja rozwojowi refluksu żołądkowo-przełykowego oraz chorobie wrzodowej żołądka. Ucisk za mostkiem, pieczenie oraz zgaga zwiastują, że błona śluzowa układu pokarmowego jest podrażniona przez kwaśny sok żołądkowy. Jeśli doskwiera nam palenie w piersiach szczególnie po spożyciu tłustych potraw warto sięgnąć po zioła na trawienie, jak choćby łagodny rumianek, który działa przeciwzapalnie oraz lukrecję. Korzeń lukrecji pobudza produkcję śluzu w żołądku izolując nadmiar szkodliwego kwasu od ściany żołądka.Innymi surowcami, które warto rozważyć przy refluksie, zgadze czy wrzodach  jest prawoślaz, wiąz i ślaz dziki.

Zioła na trawienie - wzdęcia

 Wzdęcia rzadko kiedy są oddzielną jednostką chorobą, ale raczej towarzyszą innym schorzeniom.W łagodzeniu  i zapobieganiu wzdęciom możemy stosować surowce wiatropędne, które obniżają napięcie mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym, zwiększają napięcie ścian żołądka oraz  zapobiegają tworzeniu się gazów. Najczęściej zalecanym ziołem na trawienie o działaniu wiatropędnym  są owoce kminku Carvi fructus, kolendry Coriandri fructus, kopru włoskiego Foeniculi fructus i anyżu Anisi fructus. Z pomocą mogą również przyjść rumianek, mięta i melisa. 

Trawienie i problemy z woreczkiem żółciowym

Częstą dolegliwością szczególnie starszych ludzi są problemy z woreczkiem żółciowym. Żółć odgrywa kluczową rolę w trawieniu tłuszczów, gdyż rozbija je na mniejsze konglomeraty. Problemy z woreczkiem żółciowym są poprzedzone przez uczucie pełności, biegunki czy ból wątroby. Ratować się możemy naparami z mniszka lekarskiego, mięty pieprzowej czy kocanek. Zioła te nasilają produkcję żółci, ułatwiają jej przepływ oraz zapobiegają powstawaniu kamieni w woreczku żółciowym.