Ziola na stawy

Ziola na stawy

Aktywne filtry

Zioła na stawy

Choroby układu ruchu, takie jak zwyrodnienie stawów i reumatyzm wymagają bardzo kompleksowego leczenia. Z jednej strony nieodzowne są leki syntetyczne zaordynowane przez lekarza, a z drugiej fizjoterapia pod okiem wprawnego rehabilitanta czy fizjoterapeuty. Dopełnieniem tych działań powinno być regularne stosowanie ziół na stawy, a ściślej na ziół na reumatyzm i ziół na zapalenie stawów. Fitopreparaty stanowią bowiem skuteczne uzupełnienie klasycznej terapii i często obarczone są mniejszą ilością działań niepożądanych.

Zioła na stawy - do wewnątrz i na zewnątrz

Zioła na stawy mogą być wykorzystywano jako środki zewnętrzne lub stosowane wewnętrznie. W pierwszym przypadku celem ziołolecznictwa jest zwiększenie ukrwienia okolic okołostawowych, rozgrzewanie stawów z utrudnioną ruchomością i działanie przeciwbólowe. W tym celu wykorzystuje się najczęściej pieprzowca rocznego (Capsicum annuum), gorczycę czarną (Sinapis nigra), chrzan pospolity (Armoracia rusticana) oraz liczne olejki eteryczne np. pieprzowy, muszkatołowy z gałki, cynamonowy, goździkowy z pąków, jałowcowy, terpentynowy, kamforowy.

Zioła na stawy przy dnie moczanowej

Nieprzyjemnie dolegliwości bólowe można również doświadczać przy dnie moczanowej. Często reumatyzm idzie w parze z tą chorobą. Do ziół na stawy, które obniżają stężenie moczanów należą liście brzozy, ziele rdestu ptasiego, ziele nawłoci, kłącze perzu.

Zioła na stawy, zioła na ból

Przykre objawy bólowe, które są wpisane w choroby układu ruchu można łagodzić ziołami na ból np. korą wierzby, kwiatem wiązówki lub wyciągami z czarciego pazura. Wszystkie wymienione surowce fitoterapeutyczne w mniejszym lub większym stopniu zawierają przeciwzapalne i przeciwbólowe salicylany - należące do grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych).

Zioła na stawy - atak dny

Przy ataku dny podaje się zazwyczaj kolchicynę, przepisywaną przez lekarza. Alkaloid ten jest pozyskiwany z nasion i kwiatów zimowita jesiennego (Colchicum autumnale), która często jest elementem rabat i ogrodów. Nie wolno jednak spożywać zimowita samodzielnie bez konsultacji z lekarzem, gdyż grozi to zatruciem. Kolchicyna choć skuteczna przy napadzie dny - jest silną trucizną, a jej wybiórcze działanie przy dnie moczanowej i nieskuteczność przy innych chorobach układu ruchu nie zostało do końca wyjaśnione.

Zioła na reumatyzm

Wśród ziół na stawy można wyróżnić oddzielną grupę ziół na reumatyzm, które mają zdolność hamowania stanu zapalnego i działają przeciwbólowo. Należy do nich hakorośl, kadzidłowiec indyjski, topola oraz wiązówka błotna. Surowce te znane są lecznictwu już od czasów starożytności, a obecnie spotkać je można w ziołowych maściach przeciwbólowych.

Zioła na reumatyzm - topola

Topola jest źródłem naturalnych salicylanów, bardzo zbliżonych do salicylanów pozyskiwanych z kory wierzby. W ziołolecznictwie stosuje się głównie odwary z topoli, ale również wyciągi z topoli są częstym składnikiem maści i kremów. Wyciągi z topoli, z kory jesionu i ziela nawłoci są składnikiem mieszanek ziół na reumatyzm oraz ziołowych kropli przeciwbólowych dostępnych w sklepach zielarskich.

Zioła na reumatyzm - hakorośl vel. czarci pazur

Korzeń hakorośli to doskonale znany wszystkim czarci albo diabelski pazur, który swoją nazwę potoczną zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi. Czarci pazur jest bogaty w irydoidy - związki o silnym działaniu przeciwzapalnym, wśród których największą rolę pełni harpagozyd. W medycynie afrykańskiej i wschodniej hakorośl od lat stosowana była jako skuteczny środek przeciwbólowy przy bólach kręgosłupa, stawów, ale także przy zaburzeniach trawienia.

Zioła na reumatyzm - kadzidłowiec indyjski

Znanym ziołem na reumatyzm jest kadzidłowiec indyjski (Boswelia serrata). Swoją aktywność zawdzięcza związków, które mają zdolność blokowania enzymów odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego (np. LOX - lipooksygenazy). Kadzidłowiec od lat stosowany jest w medycynie sportowej najczęściej jako środek wspomagający rekonwalescencję po kontuzji lub regenerację układy ruchu po dużym wysiłku sportowym.